تبلیغات
اکرام و احترام - توانایی ارتباط های خوب (( خودآگاهی ))

دستان توانمند

گرامی ترین حَسَب، اخلاق نیکو است.» حسب انسان را اخلاق او تعیین می کند و گرامی ترین نژاد، نسب، حسب و هویت انسان «حسن خلق» اوست که همواره او را همراهی می کند.
آنچه می بایست در مدارس کشور ما صورت پذیرد ،ایجاد روحیه و فرهنگ تعامل پذیری با یکدیگر و تحمل افکار و اعتقادات دیگران است. در صورتی که دانش آموزان ،معلمین و حتی اولیاء بتوانند این فرهنگ را در دانش آموزان و در محیط آموزشی نهادینه سازند،در آینده افرادی انتقاد پذیر و با روحیه تعامل بیشتر و ارتجاع پذیر خواهیم داشت. در سال تحصیلی اخیر همانگونه که واقفیم رئیس جمهور محترم پرسش مهر را طوری عنوان کرد که به بررسی این موضوع پرداخته شود. با توجه به وضعیت دنیای کنونی در کشور ما می بایست دانش آموزانی تربیت شود که در دنیای آینده بتوانند ارتباط کامل و دقیقی با دنیای پیرامون برقرار سازند. چرا که آنان دولتمردان آینده کشور هستند و آینده کشور به دست آن هاست. در صورتی که بتوانند از روحیه تعامل و احترام به یکدیگر برخوردار شوند از آینده مطمئنی در کشور برخوردار خواهیم بود.

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

جشنواره نوجوان خوارزمی

آمار بازدید

 • بازدید کل:

 • بازدید امروز:

 • بازدید دیروز:

 • بازدید ماه قبل:

 • بازدید این ماه:

 • تعداد مطالب:1

 • نویسندگان:

توانایی ارتباط های خوب (( خودآگاهی ))

خود آگاهی 
برای این كه بتوانیم زندگی خوب و موفقی داشته باشیم باید مهارت ها و توانایی های مختلفی داشته باشیم. برای مثال باید بتوانیم استعدادها و نقاط قوت خود را به خوبی بشناسیم و آن ها را پرورش بدهیم، باید بتوانیم با دیگران ارتباط برقرار كرده و روابط خوب و صمیمانه ای با آن ها داشته باشیم، باید بتوانیم احساسات، آرزوها و خواسته های خود را بیان كنیم، مسائلی را كه در زندگی با آن ها مواجه می شویم، حل كنیم، خوب تصمیم گیری كنیم و برای زندگی خود تصمیم های درستی بگیریم و ....
برای این كه بتوانیم زندگی خوب و موفقی داشته باشیم باید مهارت ها و توانایی های مختلفی داشته باشیم. برای مثال باید بتوانیم استعدادها و نقاط قوت خود را به خوبی بشناسیم و آن ها را پرورش بدهیم، باید بتوانیم با دیگران ارتباط برقرار كرده و روابط خوب و صمیمانه ای با آن ها داشته باشیم، باید بتوانیم احساسات، آرزوها و خواسته های خود را بیان كنیم، مسائلی را كه در زندگی با آن ها مواجه می شویم، حل كنیم، خوب تصمیم گیری كنیم و برای زندگی خود تصمیم های درستی بگیریم و بتوانیم وقتی دچار هیجان هایی مثل ترس، خشم، خجالت و یا غمگینی شدیم، با آن ها كنار بیائیم و آن ها را به شكل درست ابراز كنیم كه به ما و دیگران صدمه نزنند. همه این ها، مهارت های لازم برای یك زندگی موفق را تشكیل می دهند. به عبارت دیگر"مهارت های زندگی"عبارتند از توانایی رفتار سازگارانه و مثبت كه افراد را قادر می سازد تا به طور موثر با نیازها و چالش های روزمره برخورد نمایند". مهارت خودآگاهی"یکی از اصلی ترین مهارت های زندگی است که به آن احتیاج داریم. 
مهارت خودآگاهی چیست؟
"من كیستم"
انسان همواره در جستجوی پاسخ به این پرسش است. برای یافتن پاسخ از كجا و چگونه شروع می كنید؟ بیشتر اطلاعاتی كه در فعالیت های روزانه استفاده می كنیم، مربوط به خود است. این اطلاعات از تجربه های خاص زندگی ناشی می شوند. برای مثال"هنگام تنهایی احساس ناراحتی می كنم"؛"وقتی كه در جمع خانوادگی هستم احساس آسایش و آرامش بیشتری می كنم". خودآگاهی به این معنی است كه هر یك از ما چگونه به خود نگاه می كنیم و براساس نگاهی كه به خود داریم، چه احساسی پیدا می كنیم.
شما چه میزان خود را می شناسید؟ ارزش ها و شایستگی های شما كدامند؟ از وجود خود خرسند هستید؟ دیگران شما را چگونه ارزیابی می كنند؟ آیا نظر دیگران برای شما اهمیت دارد؟ زندگی را چگونه تعریف می كنید؟ چه میزان با سختی های زندگی سازش می كنید؟
هركسی برای جواب دادن به این گونه سوالات نیاز به داشتن آگاهی و دانش از خود دارد. 
به عبارت دیگر خودآگاهی، توانایی شناخت و آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قوت، خواسته ها، ترس و بیزاری ها است. خودآگاهی یعنی آگاهی یافتن و شناخت اجزای وجود خود؛ شناخت اجزایی همچون خصوصیات ظاهری، احساسات، افكار و باورها، ارزش ها، اهداف، گفتگوهای درونی و نقاط قوت و ضعف خود. به عبارت ساده تر اطلاع از اینكه: شما از نظر ظاهری چه ویژگی هایی دارید؛ از نظر عاطفی در چه شرایطی هستید؛ آیا معمولاً گوشه گیر و منزوی هستید یا شلوغ و پر سر و صدا؛ چگونه به دنیا نگاه می كنید؛ چه افكار و باورهایی بر ذهن شما حاكم است و چه نگرشی نسبت به خود و دنیای اطراف تان دارید؛ ارزش های شما در زندگی كدامند؛ چه اهدافی را در زندگی دنبال می كنید؛ چه نقاط قوت و ضعف و یا چه ویژگی های مثبت و یا منفی دارید. 
یكی از مهمترین عواملی كه به ما كمك می كند زندگی خوب و موفقی داشته باشیم، این است كه خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خودمان  داشته باشیم و از كسی كه هستیم، شاد و راضی باشیم. 
ویژگی های افراد خودآگاه
1. نقاط مثبت و توانایی و استعدادهای خود را می شناسند و به آنها افتخار می كنند.
2. نقاط منفی و نقاط ضعف خود را می شناسند، می پذیرند و در جهت اصلاح آنها تلاش می كنند.
3. موفقیتها و شكستهای خود را می شناسند، به موفقیتهایشان افتخار می كنند و از شكست هایشان درس می-گیرند.
4. به خود و دیگران احترام می گذارند.
5. برای رسیدن به اهداف خود تلاش می كنند.
6. مسئولیت اعمال و رفتار خود را می پذیرند.
مهارت های خودآگاهی شامل موارد زیر است:
• مهارت های خود ارزیابی 
• شناسایی نقاط قوت و ضعف خود
• مهارت های تفكر مثبت 
• مهارت های ایجاد خودانگاره و تصویر تن مثبت
فواید  خودآگاهی
خودآگاهی به ما كمك می كند:
• احساسات خود را شناسایی كنیم، از آنها آگاه شده و این احساسات را كنترل كنیم. 
• از نقاط ضعف و نقاط قوت خودآگاه شویم و با تكیه بر نقاط قوت، نقاط ضعف خود را كاهش دهیم. 
• از نیازهای خود، آگاه شویم و از مسیرهای سالم به رفع نیازهای خود بپردازیم. با شناخت نیازهای خود می توانیم راه و روش بهتری برای مقابله با نیازهای خود بیابیم.
• اهداف واقع بینانه ای برای زندگی خود تعیین كنیم. به این ترتیب از دنبال كردن اهداف بسیار ایده آل، تخیلی و كمال گرایانه  دوری می گزینیم. 
• بتوانیم از ملاك های ارزشمندی آگاه شده و ارزش خود را در زندگی بیابیم. به این ترتیب، از دنبال كردن ارزش های كاذب خودداری نموده و با رضایت و آرامش بیشتری زندگی كنیم.
•  فرآیند هویت یابی خود را به طور سالمی به انجام برسانیم. دستیابی و كسب یك هویت سالم باعث می شود زندگی بزرگسالی بر پایه های محكم و قوی بنا شود.
شکل گیری خودآگاهی
همه چیز با آگاهی و شناخت شروع می شود. آن وقت می فهمید چرا این احساس را دارید؟ الآن چه فکری در ذهنتان می گذرد؟ و... .  این آگاهی فرصت تغییر مواردی را که برایتان ناخوشایند است، در اختیارتان می گذارد.
در كسب این مهارت توجه به نكات زیر حائز اهمیت است:
در فرآیند شناخت خود بیش از آنچه كه واقعاً هست، در مورد خود فكر نكنید؛ به عبارت دیگر از نگرش كمال-گرا و آرمانی نسبت به خود اجتناب كرده و در مقابل، یك دیدگاه میانه رو درباره توانمندی هایتان اتخاذ نمائید. از سوی دیگر ضعف های خود را بزرگ نكنید و خودتان را دست كم نگیرید؛ همچنین سعی نكنید با ارائه دلایل مختلف آن ها را طبیعی و منطقی جلوه دهید. در واقع برای رسیدن به خودآگاهی و شناخت خود واقعی مان، به یك دیدگاه واقع گرایانه هم در مورد توانمندی ها و هم در مورد ضعف هایمان نیاز داریم.
این كه ما خود را چگونه می بینیم، می تواند ناشی از بازخوردهایی باشد كه از دیگران و اطرافیانمان راجع  به خصوصیات خود دریافت می كنیم. توجه به دیدگاه دیگران نسبت به ما می تواند كمك كننده باشد، اما هیچ گاه نباید مبنای شناخت خود را صرفاً بر پایه ی آنچه كه از دیگران می گیریم، قرار داده و نظر آن ها را بی كم و كاست در مورد خودمان بپذیریم. به راستی چه كسی شما را بیش از خودتان می شناسد؟ دیگران عواطف شما را احساس نمی كنند، آن ها با مشكلات شما روبرو نیستند و نمی توانند مثل شما فكر كنند. بنابراین بهترین فردی كه می تواند طی فرآیند خودآگاهی به شما كمك كند، خود شما هستید.
اما دیدگاه دیگری نیز وجود دارد كه معتقد است ریشه ی خودآگاهی در ارتباط با دیگران شكل می گیرد، یعنی   نمی توان نقش دیگران را در این میان به كلی نادیده گرفت. این موضوع از دوران كودكی آغاز می شود. مقایسه ای كه كودك میان خود و دیگران انجام می دهد و همچنین بازخوردهایی كه از والدین دریافت می كند، منشأ خودآگاهی محسوب می شود. والدین هر فردی این فرصت را دارند كه حداقل در یك چهارم از طول عمر، شما را مشاهده كنند و بیش از هر شخص دیگری نسبت به خصوصیات شما بینش و آگاهی كسب كنند، بنابراین هر چند لزومی ندارد كه بی چون و چرا دیدگاه آن ها را نسبت به خودتان بپذیرید، اما حداقل آن ها را شنیده و روی آن ها فكر كنید. 
مؤلفه های مهارت خودآگاهی
عناصر بنیادی برای كسب مهارت خودآگاهی عبارتند از:
1) آگاهی از ویژگی های جسمانی و بدنی 
داشتن تصویری واقع بینانه از خود، یكی از عوامل موثر در شناخت خود است. 
بدین منظور می توانید در مقابل آینه ای تمام قد بایستید و ویژگی های ظاهری تان را بار دیگر از نظر بگذرانید. همه ما دارای ویژگی های ظاهری مثبت و منفی در كنار هم هستیم. با شناسایی آن دسته از ویژگی های منفی در ظاهرتان كه قابل تغییرند، سعی كنید برای بهبود آن ها تلاش كنید تا به احساس رضایت بیشتری نسبت به خود دست یابید. همچنین شما می توانید با پیدا كردن ویژگی های مثبت ظاهرتان، احساس رضایت بیشتری نسبت به خود پیدا كرده و بهتر با آن دسته از ویژگی های ظاهری تان كه برایتان ناخوشایند و غیرقابل تغییرند، كنار بیائید. 
2) آگاهی از نقاط قوت خود
همه افراد از برخی ویژگی های مثبت و نقاط قوت برخوردارند. شاید شما هم بسیاری از آن ها را در خود سراغ داشته باشید، در عین حال ممكن است از برخی نقاط قوت در خودتان غافل باشید. نقاط قوت افراد عبارتند از خصوصیات و ویژگی های مثبت، استعدادها و توانایی ها، مهارت ها و توانمندی ها، و پیشرفت ها و موفقیت ها، شناسایی این نقاط قوت به شما كمك می كند تا اعتماد به نفس و خودباوری بیشتری پیدا كرده و استعدادهای بالقوه تان را شكوفا كنید. 
3) آگاهی از نقاط ضعف خود 
علاوه بر شناخت نقاط قوت، آگاهی از نقاط ضعف نیز برای شناخت هر چه بیشتر خود لازم و ضروری است. برخی افراد نقاط ضعف خود را انكار می كنند چون توانایی روبرو شدن با آن ها را ندارند، برخی نیز نقاط ضعفشان را به قدری بزرگ می كنند كه خود را فردی ضعیف و سرشار از ویژگی های منفی می پندارند. هر دو گروه مذكور قادر به شناخت واقعی خود نخواهند بود و از رسیدن به خودآگاهی ناتوانند. كمی فكر كنید و ببینید آیا كسی را سراغ دارید كه هیچ گونه نقطه ضعفی نداشته باشد؟ به نظر شما اگر كسی خود را دوست نداشته باشد و همیشه آرزو كند ای كاش جای كس دیگری بود، می تواند زندگی شاد و موفقی داشته باشد؟ واقعیت آن است كه توانایی همه انسان ها محدود است و همه ما ممكن است نقاط ضعفی داشته باشیم. وقتی نقاط ضعف خود را شناخته و آنها را بپذیریم، می توانیم در جهت اصلاح آن ها گام برداریم. در واقع آگاهی از نقاط ضعف خود و پذیرش آن ها و رسیدن به این باور كه هر فردی ممكن است اشتباه كند و از اشتباهات خود درس بگیرد، شرط كاملاً ضروری برای پیشرفت و رسیدن به خودآگاهی است. سعی كنید خودتان را با وجود داشتن نقاط ضعف تان پذیرفته و دوست بدارید. در آن صورت است كه اعتماد به نفس خوبی خواهید داشت و می توانید در مسیر پیشرفت قدم بردارید.
4) آگاهی از افكار خود 
تاكنون به این موضوع فكر كرده اید كه رفتاری كه از شما صادر می شود، از كجا می آید؟ چه چیز باعث می شود كه در اوقات گوناگون، احساسات مختلفی داشته باشید؟ بله، آنچه كه احساس و رفتار ما را شكل می دهد، افكار و گفتگوهای درونی ما است. ما براساس آنچه كه فكر می كنیم، دست به عمل می زنیم. 

نظرات

 1. با سلام
  مقدمه خداشناسی ، خود شناسی است . انسان اگر خودش را بشناسد و از توانایی های خود اطلاع داشته باشد در مواجه با مردم بهترین عملکرد را دارد .
  • حمید خوشحال

   سلام
   همینطوره که شما می فرمایید
   امیدوارم همه ما بتوانیم به سطوح عالی خود شناسی دست یابیم

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.