تبلیغات
اکرام و احترام - بهترین راه نشان دادن احترام به فرزندتان چیست؟

دستان توانمند

گرامی ترین حَسَب، اخلاق نیکو است.» حسب انسان را اخلاق او تعیین می کند و گرامی ترین نژاد، نسب، حسب و هویت انسان «حسن خلق» اوست که همواره او را همراهی می کند.
آنچه می بایست در مدارس کشور ما صورت پذیرد ،ایجاد روحیه و فرهنگ تعامل پذیری با یکدیگر و تحمل افکار و اعتقادات دیگران است. در صورتی که دانش آموزان ،معلمین و حتی اولیاء بتوانند این فرهنگ را در دانش آموزان و در محیط آموزشی نهادینه سازند،در آینده افرادی انتقاد پذیر و با روحیه تعامل بیشتر و ارتجاع پذیر خواهیم داشت. در سال تحصیلی اخیر همانگونه که واقفیم رئیس جمهور محترم پرسش مهر را طوری عنوان کرد که به بررسی این موضوع پرداخته شود. با توجه به وضعیت دنیای کنونی در کشور ما می بایست دانش آموزانی تربیت شود که در دنیای آینده بتوانند ارتباط کامل و دقیقی با دنیای پیرامون برقرار سازند. چرا که آنان دولتمردان آینده کشور هستند و آینده کشور به دست آن هاست. در صورتی که بتوانند از روحیه تعامل و احترام به یکدیگر برخوردار شوند از آینده مطمئنی در کشور برخوردار خواهیم بود.

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

جشنواره نوجوان خوارزمی

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:1

  • نویسندگان:

بهترین راه نشان دادن احترام به فرزندتان چیست؟

راه های مختلفی وجود دارد تا از طریق آن به کودکان یاد بدهیم که چطور به سایرین احترام بگذارند. والدین عادت دارند همه چیز را به فرزندانشان امر کنند: «همانطور که من می گویم باید رفتار کنی»، «باید به مادرت احترام بگذاری» و... در واقع والدین می توانند دستورات خود را به کودکان تحمیل کنند اما نمی توانند آنها را به احترام گذاشتن امر کنند. ما می توانیم فرزندانمان را وادار کنیم که به ما و بقیه احترام بگذارند، احترام را باید به دست آورد.
راه های مختلفی وجود دارد تا از طریق آن به کودکان یاد بدهیم که چطور به سایرین احترام بگذارند. والدین عادت دارند همه چیز را به فرزندانشان امر کنند: «همانطور که من می گویم باید رفتار کنی»، «باید به مادرت احترام بگذاری» و... در واقع والدین می توانند دستورات خود را به کودکان تحمیل کنند اما نمی توانند آنها را به احترام گذاشتن امر کنند. ما می توانیم فرزندانمان را وادار کنیم که به ما و بقیه احترام بگذارند، احترام را باید به دست آورد. احترام فقط با خوب و مهربان بودن به دست نمی آید. البته خوب بودن هیچ اشکالی ندارد، اما پدر یا مادری که با خوبی و مهربانی بیش از حد با فرزندانش رفتار می کند، مطمئناً فرزند یکدنده و سخت گیری بار خواهد آورد. کسب احترام به چیزی فرای خوب و مهربان بودن صرف نیاز دارد. ترفند دیگری برای کسب احترام وجود دارد: والدین سعی می کنند با گوشزد کردن خطاهای فرزندانشان باعث شوند آنها بهتر رفتار کنند. این اصلاً روش مناسبی نیست. کودکان وقتی احساس کنند از آنها انتقاد شده و طرد شده اند، هیچ انگیزه ای برای بهتر شدن ندارند. وقتی کودکان مورد انتقاد قرار می گیرند به جای اینکه بهبود یابند، سعی می کنند خودشان یا دیگران را محکوم کنند.

کودکان احترام می گذارند اگر...
 

کودکان یاد می گیرند به کسانی احترام بگذارند که به آنها احترام می گذارند. افرادی که بیشتر مورد احترام هستند، از ترکیبی منحصر به فرد از دوست داشته شدن و ایجاد محدودیت به طریقی محکم اما مهربانانه استفاده می کنند. با اینکه کودکان تصور می کنند هیچ نیازی به پند و اندرز ندارند، اما اگر این نصیحت ها در قالب یک رابطه محبت آمیز و حمایت کننده باشد می تواند آنها را به داشتن رفتارهای مناسب و خوب تحریک کند. کودکان به محدودیت نیز احتیاج دارند اما این محدودیت ها هم می تواند با نرمی، مهربانی و احترام برای آنها گذاشته شود.

روش یاد دادن کودک به احترام گذاشتن
 

مثلاً اگر کودکی شروع به آزار و اذیت و زدن خواهرش می کند پدر یا مادر می تواند به طریق مختلف عکس العمل نشان دهد می تواند کودک را زده و بگوید: «وحشی چی کار داری می کنی؟» ول کن خواهرت را... مطمئناً این روش به کودک احترام گذاشتن را یاد نمی دهد. از طرف دیگر پدر یا مادر فهمیده می تواند دست کودک را بگیرد و به او بگوید:«ما هیچ وقت نباید به کسی صدمه بزنیم و بقیه را آزار بدهیم. می شه به من بگی چه چیز تو را ناراحت کرده است؟» والدین عاقل و فهمیده برای فرزندانشان محدودیت ایجاد می کنند اما این کار را بدون کتک زدن و آزار دادن کودک انجام می دهند.

کودکان چه زمانی یاد می گیرند احترام بگذارند
 

کودکان زمانی یاد می گیرند به سایرین احترام بگذارند که افرادی که برایشان مهم هستند، الگویی از احترام گذاشتن باشد. اگر کودکان ببینند که ما که نزدیک ترین افراد به آنها هستیم، به دیگران و ارزشهایمان احترام می گذاریم، به نفعشان خواهد بود. ما می توانیم مدام در مورد چنین الگوهایی با کودکانمان صحبت کنیم و این نمونه های اخلاقی  را تحسین کنیم. و برعکس می توانیم افرادی را که اذیتمان می کنند یا با ما فرق دارند مردمانی از کشورهای دیگر، با اعتقادات یا باورهایی متفاوت- را پیش آنها نکوهش کنیم. احترام گذاشتن ما به افرادی که با ما فرق دارند خود می تواند نمونه ای برای الگوپذیری کودکان باشد. این به آن معنا نیست که با آنچه بقیه مردم انجام می دهند یا باور دارند هم عقیده ایم. باید برای آنها توضیح دهیم که هر انسانی می تواند باور خاص خود را داشته باشد، و با اینکه کاملاً متضاد باور ماست ما باید عیوب و اشتباهات خود را به راحتی قبول کنیم. اگر بی دلیل کودکمان را تنبیه کردیم، یا اگر کوتاهی در حق او انجام دادیم، از او معذرت خواهی کنیم و بخواهیم که ما را ببخشند.

بهترین راه نشان دادن احترام به فرزندتان چیست؟
 

وقتی مردم بیش از آنچه هستند ادعا می کنند که خوب هستند، ما اشکالات آنها را بیشتر می بینیم. وقتی به قصور و اشتباهاتشان اعتراف می کنند ما بیشتر از آنها چشم پوشی می کنیم، به خصوص وقتی می دانیم سعی می کنند بهتر باشند. آیا شما هم کوتاهی و اشتباهاتتان را با کودکانتان در میان می گذارید و از آنها درخواست کمک می کنید؟ مثلاً ممکن است بگویید:«من وقتی خسته ام خیلی زود عصبانی می شوم و سرت داد می زنم و آنطور که باید و شاید به تو محبت نمی کنم. امیدوارم تو من را ببخشی و کمی تحملم کنی.» گاهی برخی والدین آنقدر فهمیده اند که مشکلاتشان را نیز با فرزندشان مطرح می کنند «من روز بدی را داشتم، کاش کمی مراعاتم کنی تا من چیزی نگویم که ناراحت شوی.» اما والدین باید کودک را از وضعیت سلامتی خود نگران کنند پس بهتر است بعد از آن بگویند:«اگر چند ساعت استراحت کنم حالم خوب می شود و با هم به کارها می رسیم.»
منبع: نشریه راه کمال، شماره 38 

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.